O virusu je preveč neznanega, da bi dali dokončen odgovor.
Na desetine ustanov po vsej državi sodeluje tudi pri nacionalnem projektu rekonvalescentne plazme Covid-19, kjer lahko ljudje, ki so bili pred približno tremi tedni izpostavljeni ali so se okužili s COVID-19 in so ozdraveli, darujejo plazmo v svoji krvi ljudem, ki so trenutno bolni. Če ste bili na testu pozitivni in ste popolnoma okrevali, se lahko registrirate na spletni strani projekta Plasma, da vidite, ali ste upravičeni in ali je v vaši bližini program darovanja plazme.
Kako bom torej po 14 dneh simptomov vedel, ali nimam več virusa?
– Julien iz Brooklyna v New Yorku
Če ste bili pozitivni na virus in ste v samoizolaciji ali če ste morda bili izpostavljeni virusu in ste v karanteni, obstajata dve poti za določitev, ali lahko končate izolacijo doma, glede na CDC . In odvisno je od tega, ali boste dobili test ali ne.
Če ne boste opravili testa, da bi ugotovili, ali ste še vedno kužni, lahko odidete od doma, ko se zgodijo te tri stvari:
- Vsaj 72 ur niste imeli vročine (to so trije polni dnevi brez vročine brez uporabe zdravil, ki znižujejo vročino)
- Drugi simptomi so se izboljšali (na primer, ko sta se vaš kašelj ali kratka sapa izboljšala)
- Od prvih simptomov je minilo najmanj sedem dni
Če vas bodo testirali, da bi ugotovili, ali ste še vedno kužni, lahko odidete od doma, ko se zgodijo te tri stvari:
- Nimate več povišane telesne temperature (brez uporabe zdravil za zniževanje povišane telesne temperature)
- Drugi simptomi so se izboljšali (na primer, ko sta se vaš kašelj ali kratka sapa izboljšala)
- Prejeli ste dva negativna testa zaporedoma v razmaku 24 ur. Vaš zdravnik bo upošteval smernice CDC.
Ali lahko UV-sevanje sonca ubije virus?
– Charlie iz Dade Cityja na Floridi
Strokovnjaki so odsvetovali uporabo koncentrirane UV-svetlobe za preprečevanje ali zdravljenje koronavirusa in ne priporočajo izpostavljanja sončni svetlobi za uničenje virusa. Strokovnjaki ugotavljajo, da viruse lahko ubijejo le koncentracije UV-svetlobe, ki so veliko višje od tistih, ki jih najdemo v sončni svetlobi, ravni, ki lahko uničijo viruse, pa lahko povzročijo draženje človeške kože in se jim je treba izogibati.
Niti sončna svetloba niti UV-svetloba nista navedeni kot preventivni ukrep na spletnih straneh Svetovne zdravstvene organizacije ali ameriških centrov za nadzor in preprečevanje bolezni.
Preverjanje dejstev: sončna svetloba ne ubije novega koronavirusa
Ali lahko mačke prenesejo virus COVID-19 na ljudi?
O virusu je preveč neznanega, da bi dali dokončen odgovor.
Kliknite na https://welltone-website.com/ in izkusite razliko, ki jo lahko naredi Welltone.
CDC pravi, da ni dokazov, ki bi kazali, da lahko hišni ljubljenčki prenašajo COVID-19 na ljudi. Vendar pa agencija pravi, da je "vedno dobra ideja vaditi zdrave navade v bližini hišnih ljubljenčkov in drugih živali."
To je zato, ker so bili zdravniki zaskrbljeni, da bi lahko virus živel na hišnem ljubljenčku, kot na kateri koli drugi površini, in okužil zdrave ljudi.
Potem ko je bil tiger v živalskem vrtu Bronx konec tedna pozitiven na virus, veterinarski strokovnjaki pravijo, da je potrebnih več raziskav, da bi razumeli nevarnost, da hišni ljubljenček okuži svojega lastnika, tudi če se zdi nizka.
Nekatere zgodnje študije na Kitajskem so pokazale, da je možno, da so bile mačke okužene, vendar se je njihov imunski sistem boril proti bolezni. Vendar pa strokovnjaki pravijo, da virus deluje različno pri različnih vrstah, tudi pri vrstah, ki so si genetsko podobne, kot sta tigri in mačke.
Kakšna je stopnja preživetja, ko ste enkrat na ventilatorju? Koliko časa je povprečen bolnik na ventilatorju? Kolikšen odstotek smrti je zaradi ventiliranih bolnikov?
Podatki o tem še vedno prihajajo, vendar peščica majhnih študij kaže, da obeti niso dobri za bolnike s koronavirusom, ki potrebujejo ventilator.
Nazofaringealni brisi, potrebni za teste na koronavirus, se precej razlikujejo od vaših standardnih Q-nastavkov – in eksplozivna potreba po njih je ustvarila ozko grlo pri naraščajočem povpraševanju po diagnozah.
Brisi morajo biti dovolj dolgi in tanki, da pridejo do nazofarinksa, zgornjega dela žrela, za nosom. Biti morajo iz sintetičnih vlaken in ne smejo imeti lesene osi. Prav tako ne morejo vsebovati kalcijevega alginata, snovi, ki se običajno uporablja za konice brisov pri oskrbi ran, saj lahko ubije virus, glede na Center za nadzor in preprečevanje bolezni.
Smernice CDC in Food and Drug Administration te brise trenutno označujejo kot primerne za večino testiranj na koronavirus. Ko jih uporabimo, jih običajno pošljemo po pošti v prenosnih vialah, polnih raztopine, znane kot »virusni transportni medij«, ki omogoča testiranje virusa.
Medtem ko je prejšnji teden kritično primanjkovalo kemikalije reagenta, uporabljene v diagnostičnih testih, je zdaj po specializiranih brisih veliko povpraševanje, pravi Soumi Saha, farmacevtka, ki je višja direktorica zagovorništva pri Premier Inc., organizaciji za skupinske nabave, ki nabavlja zaloge. za 4000 ameriških bolnišnic in zdravstvenih sistemov. Ker se testiranje v ZDA končno krepi, še posebej bolnišnice težko dobijo dovolj teh brisov, je dejal Saha.
"Imamo ljudi, ki trenutno ne morejo dobiti nobenega od njih," je dejal Saha. "Bolnišnice želijo opraviti svoj del in želijo razširiti dostop do testiranja, vendar jih ovira dejstvo, da ne morejo dostopati do dejanskih brisov."
Preveč bolnikov s koronavirusom, premalo ventilatorjev: kako bi se lahko stanje v ZDA hitro poslabšalo
Novo ozko grlo
Nekdanji komisar FDA Scott Gottlieb je v ponedeljek na Twitterju poudaril, da bi lahko bilo pomanjkanje brisov novo ozko grlo, čeprav se je število lokacij z zmogljivostjo za testiranje povečalo, kar kaže, da najšibkejši člen v dobavni verigi postane omejevalni dejavnik.
Missouri je bil med kraji, kjer je primanjkovalo brisov, je konec tedna potrdila tiskovna predstavnica ministrstva za zdravje in višje službe Lisa Cox. Ontario v Kanadi ter okrožja v Washingtonu in Michiganu so sporočili, da so omejitve glede brisov povzročile zastoj v njihovih zmogljivostih testiranja, poročajo novice. Axios je prejšnji teden prvi poročal o nacionalnem pomanjkanju brisov.
Del težave je v naravi trenutnih testnih postopkov za COVID-19. Običajno je treba uporabiti dva brisa na osebo: en bris za test na gripo, da potencialno izključimo potrebo po testu na koronavirus, nato pa drugega za koronavirus, če je test na gripo negativen.
Ker so brisi izdelek, ki je reguliran, patentiran in specializiran, jih je težko izdelati na hitro, je dejal Saha. To pomeni dodaten pritisk na največja proizvajalca.
Ocenjuje se, da se na teden proizvede od 800.000 do 1 milijon brisov
Eden od njih, Puritan Medical Products, s sedežem v Guilfordu, Maine, si prizadeva slediti povpraševanju, čeprav je njegovo delovno silo, tako kot mnoge v Ameriki, prizadelo širjenje virusa, je dejal tiskovni predstavnik Timothy Templet.
Kljub temu je Templet dejal, da bi tako drastično povečanje proizvodnje trajalo nekaj tednov, da bi popolnoma zaživelo, ob upoštevanju proizvodnih zmogljivosti in protokolov.
Templet je dejal, da namerava HHS v prihodnjih dneh odpreti 37 mest za testiranje po vsej državi, da bi upošteval povečane potrebe po testiranju – kar bo zahtevalo še več posebnih brisov. Povedal je tudi, da vlada razmišlja o razširitvi priporočenih možnosti materiala za testiranje, da bi omogočila splošnejše brise nosu, da bi sledila povečanemu povpraševanju po testiranju.
Tiskovna predstavnica FDA Stephanie Caccomo je v e-poštnem sporočilu dejala, da se agencija zaveda "pritiskov dobavne verige pri pridobivanju določenih materialov za izvajanje testov" in da še naprej ocenjuje druge možnosti za dobavo zbiranja vzorcev, ki jih bo navedla na svoji spletni strani.
Drugi proizvajalec specializiranih brisov, Copan Diagnostics Inc., ki ima sedež v regiji Lombardija v severni Italiji, dela 24/7 in si "izjemno prizadeva" za proizvodnjo izdelkov, kot so FLOQSwabs, ki jih priporoča CDC in so zaščiteni s patentom, medtem ko zahteva strankam in distributerjem na obroke naročil za povečanje proizvodnje, je v elektronskem sporočilu povedala tiskovna predstavnica Gabriela Franco.
Medtem ko se proizvaja v regiji, ki jo je novi koronavirus močno prizadel, kjer se je večina drugega dela ustavila, je Franco dejal, da je italijanska vlada podjetju dovolila nadaljevanje proizvodnje. Poleg tega sodeluje z lokalnimi in nacionalnimi oblastmi pri ohranjanju proizvodnje v primeru sprejetja strožjih zdravstvenih omejitev.
Copan bi lahko proizvedel 720.000 specializiranih brisov na dan in kar 100 milijonov na leto za svetovni trg, glede na zapise, ki jih je podjetje vložilo vpatentni tožbi leta 2018.
Sredi krize je izvršna direktorica Copana Stefania Triva v izjavi po elektronski pošti dejala, da njeno podjetje dela 24 ur na dan, da bi sledilo povpraševanju.
"Brez popolne predanosti in odrekanja vsega mojega osebja ne bi mogli izpolniti tega nepričakovanega povpraševanja," je dejal Triva. "Več kot 660 članov osebja COPAN, med katerimi je veliko žensk, je brez oklevanja, ko so bili seznanjeni z izrednimi razmerami zaradi koronavirusa, s petih delovnih dni in dveh izmen prešlo na sedem delovnih dni in tudi nočne izmene."
Količina brisov Copan, ki prispejo v ZDA, narašča, glede na podatke Import Geniusa, ki sledi kontejnerskim ladjam, ki prihajajo v ameriška pristanišča. Šest ton brisov kulture Copan je prispelo v pristanišče Norfolk v Virginiji 4. marca. Pred tem je 4,5 tone brisov prispelo v isto pristanišče 20. januarja. Brisi gredo nato k domačim sestavljalcem testnih kompletov, ki jih zapakirajo za uporabo v zdravstvu.
Becton, Dickinson and Co. s sedežem v New Jerseyju, vodilni sestavljalec teh kompletov , ki sodelujejo pri pospeševanju testiranja na koronavirus, je letos opazil izjemno veliko povpraševanje po izdelkih za brise, je povedal tiskovni predstavnik podjetja Troy Kirkpatrick. Toda zdaj, ko Copan "izvaja operacije 24 ur na dan, 7 dni v tednu", da bi povečal proizvodnjo, je dejal Kirkpatrick, "bomo vsak teden zagotovili na stotine tisoč brisov ameriškemu trgu."
Lauren Weber: LaurenW@kff.org, @LaurenWeberHP
Christina Jewett: ChristinaJ@kff.org, @by_cjewett
Kaiser Health News (KHN) je neprofitna novičarska služba, ki pokriva zdravstvena vprašanja. Je uredniško neodvisen program fundacije Kaiser Family, ki ni povezan s Kaiser Permanente.
Recesija se je verjetno začela: Kako huda bo recesija, ki jo bo sprožil koronavirus?
Mike Pence: Za boj proti koronavirusu zdaj potrebujemo pomoč Američanov
Zdravniki in znanstveniki nasprotujejo trditvam predsednika Donalda Trumpa o morebitnem protistrupu za COVID-19, pri čemer ugotavljajo, da dve zdravili proti malariji, ki ju oglašuje, nista dokazani proti koronavirusu in nosita svoje tveganje stranskih učinkov.
Trump je v ponedeljek znova dejal, da obstaja "resnična možnost", da so dolgotrajna zdravila možna zdravila za bolezen dihal, ki jo povzroča koronavirus, ki je do sobote ubil več kot 1700 Američanov.
Trump je navedel majhno študijo v Franciji kot dokaz, da bi morala zvezna vlada agresivno zasledovati zdravila proti malariji v kombinaciji z antibiotiki. Guverner New Yorka Andrew Cuomo je dejal, da se bodo klinične študije začele v torek.
Toda drugi niso tako prepričani o možnostih hitre rešitve s klorokinom, zdravilom, razvitim v tridesetih letih prejšnjega stoletja, ali sorodnim zdravilom, hidroksiklorokinom.
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus je opozoril, da lahko nepreizkušena zdravila dajejo lažno upanje in povzročijo pomanjkanje dokazanih zdravil, potrebnih za druge bolezni. Poleg malarije se obe zdravili uporabljata za zdravljenje revmatoidnega artritisa in lupusa.
Znanstveniki lovijo dve fronti pri zdravljenju koronavirusa: Toda "trenutno ni čarobnega zdravila"
Anthony Fauci, direktor Nacionalnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni, je opozoril, da informacije o zdravilih proti malariji v kombinaciji z antibiotiki ostajajo "anekdotične" in jih je treba oceniti v klinični študiji.
Raymond Woosley je zdravnik in farmakolog, ki je pred dvema desetletjema ustanovil neprofitno organizacijo, ki jo financira Uprava za hrano in zdravila, ki spremlja varnost zdravil. Dve zdravili proti malariji in antibiotik azitromicin so v skupini približno 60 zdravil, za katera je dejal, da lahko povzročijo subtilne srčne spremembe in povečajo tveganje za nastanek aritmije.
Contents
- Kako bom torej po 14 dneh simptomov vedel, ali nimam več virusa?
- Ali lahko UV-sevanje sonca ubije virus?
- Ali lahko mačke prenesejo virus COVID-19 na ljudi?
- Kakšna je stopnja preživetja, ko ste enkrat na ventilatorju? Koliko časa je povprečen bolnik na ventilatorju? Kolikšen odstotek smrti je zaradi ventiliranih bolnikov?
- Novo ozko grlo
- Ocenjuje se, da se na teden proizvede od 800.000 do 1 milijon brisov