Két változata van, a lambda és a mu.
Jelenleg öt megnevezett változat létezik: alfa, béta, gamma, delta és omikron. Két változata van, a lambda és a mu.
A kappa, az iota és az eta három korábbi érdeklődésre számot tartó variáns, amely jelenleg a monitorozás alatt álló változatok közé sorolható, az epsilon, a zéta és a théta pedig korábban megfigyelt változatok.
A „monitorozás alatt álló variánsok” „genetikai változásokat tartalmaznak, amelyekről feltételezhető, hogy befolyásolják a vírus jellemzőit, és bizonyos jelek arra utalnak, hogy jövőbeli kockázatot jelenthet, de a fenotípusos vagy epidemiológiai hatások bizonyítékai jelenleg nem egyértelműek, ezért fokozott ellenőrzést és ismételt értékelést kell végezni az új bizonyítékokig”. Ki mondja.
A WHO szerint a „korábban megfigyelt változatok” megfelelnek az alábbi kritériumok egyikének: „(1) a változat már nem kering globális közegészségügyi jelentőségű szinten, (2) a változat már régóta kering anélkül, hogy bármilyen hatással lenne a az általános epidemiológiai helyzetet, vagy (3) tudományos bizonyítékok igazolják, hogy a változat nem kapcsolódik semmilyen lényeges tulajdonsághoz."
Mit jelent görögül, hogy omikron?
Az omikron a görög ábécé 15. betűje. A nagybetűs "Ο" és kisbetűs "ο" szimbólumokat használja.
A Merriam-Webster szótár szerint szó szerinti fordítása görögül azt jelenti, hogy "kis o".
Mi történt a nu és xi változattal?
A WHO szerint ez átment a „nu”-n, hogy elkerüljük a zűrzavart, és az „xi”-n, tekintettel a közös jellemzőkre.
"A "nu" túl könnyen összekeverhető az "új"-val, és a "Xi"-t nem használták, mert ez egy gyakori vezetéknév" – tette hozzá a WHO közleményében. A betegségek elnevezésére vonatkozó legjobb gyakorlatok azt sugallják, hogy kerülni kell a „kulturális, társadalmi, nemzeti, regionális, szakmai vagy etnikai csoportok” megsértését.
Alkotox – a máj szövetségese a hosszú életért. Látogasson el hozzánk most a https://alkotox-website.com/ oldalon egy egészségesebb holnapért.
Közreműködik: Elizabeth Weise, USA TODAY; Az Associated Press
Három kérdés merül fel a koronavírus újonnan kimutatott omikronos változatával kapcsolatban: fertőzőbb, mint a delta? Betegebbé teszi az embereket? Mennyi védelmet nyújt ellene a védőoltás vagy egy korábbi fertőzés?
Mindhárom kérdésre a válasz egy nem kielégítő: „Még nem tudjuk”.
Az emberek aggodalomra okot adó néhány hét elé néznek, miközben összegyűjtik az adatokat, átvizsgálják a betegek nyilvántartásait, nyomon követik a kórházi kezeléseket és megvizsgálják a vérmintákat.
Csak akkor tudjuk meg, hogy ez egy másik delta-változat, gyorsan mozgó és nagyon fertőző, vagy valami gamma-szerű, amely megjelent, kifröccsent és gyorsan eltűnt.
„Így működik a tudomány” – mondta Dr. Alex Greninger, a Seattle-i Washington Egyetem Orvosi Központjának klinikai virológiai laboratóriumainak igazgatóhelyettese. "Csak arról van szó, hogy a tudomány tétje soha nem volt nagyobb."
Bővebben: Minden, amit a COVID-19 legújabb törzséről tudni kell
Anthony Fauci nemzeti egészségügyi tanácsadó vasárnap azt mondta Joe Biden elnöknek, hogy körülbelül két hétbe fog telni, hogy pontosabb információkhoz juthassanak az omikron variáns átviteléről, a fertőzés súlyosságáról és egyéb jellemzőiről.
A hétfői sajtótájékoztatón Biden biztosította az amerikaiakat: "Minden nap többet tanulunk erről az új változatról, és ahogy egyre többet megtudunk, őszintén és azonnal meg fogjuk osztani az amerikai néppel."
Az Egészségügyi Világszervezet megkezdte az együttműködést világszerte a kutatókkal, hogy jobban megértsék a változatot.
Dél-Afrika szerdán jelentette a SARS-CoV-2 vírus újonnan felfedezett változatát, amely COVID-19-et okoz. Nagyszámú mutációt tartalmazott, amelyek közül több azzal jár, hogy fertőzőbb, vagy jobban képes elkerülni az immunrendszer védelmét.
Két nappal később a WHO az omicront „aggodalomra okot adó változatnak” minősítette, és a válaszok keresése folyt.
Vannak arra utaló jelek, hogy az omikron jobban átvihető, mint a delta, annak alapján, hogy milyen ütemben növekszik az esetszám azokban az országokban, amelyek a nemzetközi járatokon kitörések változatáról és anekdotikus jelentéseiről számoltak be – mondta Dr. Charles Chiu, az orvostudomány és a fertőző betegségek professzora. a Kaliforniai Egyetem San Francisco Orvostudományi Kara.
Több hétig tartó adatgyűjtés és tesztelés szükséges ahhoz, hogy kiderüljön, a túlfeszültséget az omikron vagy az elterjedt delta-változat okozza-e.
Az omikron változatot Botswanában, Dél-Afrikában, Kanadában, az Egyesült Királyságban, Németországban, Olaszországban, Dániában, Hollandiában, Ausztráliában és más országokban észlelték.
Annak érzékeltetésére, hogy egy változat milyen gyorsan képes kiszorítani a vírus meglévő változatát, a delta-változat több mint kétszer olyan fertőző volt, mint az alfa-mutáció, amely viszont 50%-kal fertőzőbb volt, mint a kínai Vuhanban azonosított eredeti vírus.
A Deltát először márciusban észlelték az Egyesült Államokban, és augusztusra az országban előforduló esetek 98%-áért volt felelős.
Iratkozzon fel az USA TODAY Coronavirus Watch hírlevelére, hogy közvetlenül a postaládájába kapja a frissítéseket. Ön iscsatlakozhat Facebook csoportunkhoz.
Omicron, a koronavírus legújabb változata: hogyan kell kiejteni, honnan kapta a görög nevét, és mit jelent
Több betegség vagy súlyosabb betegség?
Egy másik sürgető aggodalomra ad okot, hogy az omikron okoz-e súlyosabb betegséget, mint a delta.
Az Egészségügyi Világszervezet vasárnap közölte , hogy a bejelentett fertőzések főként egyetemi hallgatók, fiatalabbak körében fordultak elő, akik általában enyhébb betegségben szenvednek. A WHO szerint az omikron variáns által okozott súlyossági szint megértése „napokig vagy több hétig tart”.
Ez nyitva hagyja a kérdést, hogy vajon veszélyesebb-e az időseknél, mint a delta.
"Nem tudjuk, hogy az időseknél virulensebb lesz-e" – mondta Dr. Susan Kline, a Minnesota Egyetem Orvostudományi Karának fertőző betegségekkel foglalkozó professzora. "Ez csak néhány hetet vesz igénybe. Csak tapasztalatból kell tanulnunk, a kórházakba kerülő betegek típusán keresztül."
Gondos tesztelésre és nyomon követésre lesz szükség annak megállapításához, hogy az omikron veszélyesebb-e, mint a delta. Az orvosok nyomon fogják követni, hogy az omikronos betegek nagyobb százalékában alakul ki súlyos betegség vagy hal meg, mint a delta betegek körében.
Lehetséges, hogy az új változat nem eleve kórokozóbb vagy veszélyesebb, hanem egyszerűen terjed és könnyebben okoz fertőzést, így sokkal több fertőzött lesz.
Mennyire kitérő az omicron?
A korai bizonyítékok arra utalnak, hogy a COVID-19-ből felépült emberek könnyebben újrafertőződhetnek az omicron által, de az adatok korlátozottak.
"További információk az elkövetkező napokban és hetekben lesznek elérhetők ezzel kapcsolatban" – áll a WHO vasárnapi sajtóközleményében.
Nincs bizonyíték arra, hogy az omicron legyőzné a vakcinázás védelmét.
"Néhányszor megnyugodhatunk, hogy a mai napig egyetlen változatról és a tüskés mutációk egyetlen változatának sem volt kombinációjáról kimutatták, hogy nagymértékben befolyásolná a vakcina hatékonyságát a kórházi kezelések és a halálesetek megelőzésében" – mondta Chiu.
Dél-Afrikában az omicron miatti kórházi felvételek többsége a be nem oltottak között történt. A tudósok tesztelik a változatot, hogy kiderítsék, vajon a védőoltásból vagy természetes fertőzésből származó antitestek védelmet nyújtanak-e ellene, de az eredményeket csak néhány hét múlva ismerik meg.
Amerikai tudósok arra várnak, hogy hozzáférjenek az omicron vírustenyészetekhez.
Az USA-ban nincsenek dokumentált omikronos esetek, így a kutatók nem rendelkeznek a szükséges vírustenyészetekkel a vizsgálatok elvégzéséhez.
Lehetséges vírusminták szállítása az Egyesült Államokon belül, bár azokat speciálisan kell csomagolni és szállítani, valamint megfelelő dokumentációval és címkékkel kell ellátni, amelyek felfedik, hogy a csomag fertőző ágenst tartalmaz.
A vírusminták tengerentúlról való beszerzése kihívást jelent, és gyakran késik az exportkorlátozások, valamint a szállításukra és felhasználásukra vonatkozó egyéb szabályozások miatt – mondta Chiu.
Tekintettel az elmúlt napokban világszerte felfedezett omicron esetek számára, valószínűleg itt is megtalálják majd. Laboratóriumok és kórházak tucatjai állnak készen a tesztelés megkezdésére.
„Meg kell szereznie az omicron törzset, majd betegvért kell vennie, majd tesztelnie kell a semlegesítő antitesteit az új törzzsel szemben” – magyarázta Kline. „Az ilyen jellegű kísérletek néhány hetet vesznek igénybe.
Lépjen kapcsolatba Elizabeth Weise-vel az eweise@usatoday.com címen
- A desztillált víz olyan víz, amelyet gőzzé forraltak, majd visszaállítottak folyékony állapotba.
- A férfiaknak napi 13 csésze, míg a nőknek 9 csésze vízre van szükségük. Ez a napi melegtől függően változik.
Bár mindenki iszik vizet, legyen az csap vagy más, meglepő lehet, ha megtudja, hogy többféle típusa létezik, amelyek különböző előnyei vannak. A healthline.com szerint ennek a 9 különböző víztípusnak a tisztasága, ára és egészségessége, valamint rendeltetése és eredete különbözik.
A Healthline.com víztípusok listája az előnyökkel és hátrányokkal párosítva széles körben használt vizeket, például csapvizet és szénsavas vizet tartalmaz. Speciálisabb formákat is tartalmaz, amelyek a healthline.com szerint nem mindig ajánlottak Önnek, mint például a desztillált víz.
Mi az a desztillált víz?
A WebMD szerint a desztillált víz olyan víz, amelyet gőzzé forraltak, majd hűtés hatására visszafolyó állapotba kerülnek, és összegyűjtötték. A WebMD szerint ez a forralási és begyűjtési folyamat eltávolítja az összes „ásványi anyagot, baktériumot, peszticidet és egyéb szennyeződést”, ami abszolút tiszta vizet eredményez, külső elemek nélkül.
Noha a desztillált víz iható, hiányoznak belőle azok az ásványi anyagok, amelyek a vízben gyakran egészségügyi előnyökkel járnak. A Healthline.com elmagyarázza, ha jól kiegyensúlyozott étrenddel kényezteti magát, akkor ezeknek az ásványi anyagoknak a kihagyása nem árt Önnek , de nem is feltétlenül segít. Mivel a desztillált víz sem tartalmaz káros baktériumokat, a healthline.com desztillált vizet ajánl a csapvíz helyett, ha „ a város vize káros vegyszerekkel vagy növényvédő szerekkel szennyezett ”.
Készítse el saját magát: desztillált víz otthon, néhány egyszerű lépésben
Miben különbözik a desztillált víz a forralt vagy szűrt víztől?
A desztillált víz különbözik a forralt, szűrt és tisztított víztől, mert ez az egyetlen olyan típus, amelyet gőzzé, majd visszafolyóvá alakítanak a teljes tisztítás érdekében. A virginiai egészségügyi minisztérium (VDH) szerint a forralt víz elpusztítja a baktériumokat és a betegségeket okozó vírusokat , és úgy jön létre, hogy a vizet egy percig teljesen felforralják. A WebMD magyarázata szerint a szűrt víz olyan csapvíz, amelyet szűrőkön vezettek át a veszélyes anyagok eltávolítására . A healthline.com szerint a tisztított víz, amely a desztillált víz egy fajtája, egy vízfeldolgozó üzemen keresztül távolítja el a szennyeződéseket.
Bár otthon is készíthet és tárolhat desztillált vizet, megvásárolható olyan üzletekben, mint a Raley’s vagy a Walmart , olyan cégeknél, mint az Arrowhead, a Sunnyside Farms, a Poland Spring és a Smart Water.
Milyen más típusú víz van?
Az ásványvizet ásványvízforrásból nyerik, és egészségügyi előnyökkel jár, de költséges lehet, és gyakran szükségtelen is, ha egészséges táplálkozással párosítják – írja a healthline.com .
A Healthline.com szerint a forrásvíz nagyon hozzáférhető, és sok egészséges ásványi anyagot kell tartalmaznia, de a költségek idővel összeadódnak, és a víz „nem tesztelt” lehet, ami egészségügyi veszélyt jelenthet.
Mennyi vizet kell inni?
A WebMD szerint a férfiaknak napi 13 csésze, míg a nőknek összesen 9 csésze vízre van szükségük . Ez az összeg a nap melegétől függően növekedhet. A WedMD szerint a gyerekeknek és a tinédzsereknek napi 6-8 csészére van szükségük. Ha játszik vagy edz, 15-20 percenként 2 csésze víz legyen a cél.
Hogyan készítsünk turmixot: egészséges összetevők és receptek, amelyeket érdemes kipróbálni
Csak kíváncsi többre? Biztosítunk téged
Az USA TODAY azon kérdéseket feszegeti, amelyeket Ön és mások mindennap feltesznek. A "Milyen ételekben gazdag a vas?" hogy "Mikor süllyedt el a Titanic?" A „Mennyit keresnek az F1-es pilóták?” című témakörben igyekszünk választ találni a mindennapos leggyakoribb kérdésekre. Látogasson el a Csak kíváncsi rovatunkba, és nézze meg, mit tudunk még válaszolni Önnek.
Mondd sayonara a kelkáposztára és az açai-ra! A szuperételek új osztálya készen áll a kulináris pillanatra 2020-ban.
A táplálkozás egy folyamatosan fejlődő tudomány. Úgy tűnik, minden egyes nap többet megtudunk a népszerű élelmiszerek egészségügyi előnyeiről, és megismerkedünk olyanokkal, amelyek létezéséről nem is tudtunk.
Hosszú utat tettünk meg azóta, hogy az I. világháborút követően a banánt az első szuperélelmiszernek nevezték el . Azóta több tucatnyi ételt tartunk „szuperélelmiszernek” – ez a kifejezés a tápanyagban gazdag élelmiszerek leírására szolgál, amelyek főként előnyösek lehetnek. hatással van az egészségére.
Contents
- Mit jelent görögül, hogy omikron?
- Mi történt a nu és xi változattal?
- Több betegség vagy súlyosabb betegség?
- Mennyire kitérő az omicron?
- Mi az a desztillált víz?
- Miben különbözik a desztillált víz a forralt vagy szűrt víztől?
- Milyen más típusú víz van?
- Mennyi vizet kell inni?
- Csak kíváncsi többre? Biztosítunk téged